یکی از دلایلی که بنده را وادار به نگاشت همچین کتابی کرد، پیچیدگی مبحث طراحی و توسعه جعبه‌های‌ شنی و دلیل دیگر نبود هیچ مستندی به زبان پارسی درباره عملکرد این نوع برنامه ها بود. به جد می‌توان گفت، یکی از شیرین‌ترین و دشوارترین مباحثی که در تجزیه و تحلیل بدافزار وجود دارد، مبحث طراحی و کدنویسی برنامه‌های تحلیل کننده خودکار بدافزار است. 

به همین دلیل، بنده تصمیم گرفتم یکی از جعبه‌شنی‌هایی که به صورت رایگان و متن باز وجود داشت را مورد مستندسازی قرار بدهم که علاقمندان به موضوع طراحی و کدنویسی برنامه‌های تحلیلگر خودکار بدافزار با اصول کارکرد آنها آشنایی نسبی به دست آورند. 

قابل ذکر است، جعبه‌شنی Cuckoo ویژگی‌های دیگری هم دارد که در طول مطالعه این کتاب با آنها به صورت ساده آشنا خواهید شد. اما هدف کلی من در نوشتن این مستند، در مرحله اول این بود که این برنامه کاربردی را مستندسازی کرده باشم و در گام بعد توانسته باشم در زمینه طراحی جعبه‌شنی گامی هرچند کوچک برای جامع علمی کشور برداشته باشم. 

همچنین شایان ذکر است، این کتاب یک مرجع کامل در زمینه استفاده از Cuckoo نیست، به همین دلیل طبیعتا خیلی از ویژگی‌های استفاده از این برنامه متن باز مورد بررسی قرار نخواهد گرفت. اما بنده تلاش کرده‌ام تا جایی‌که امکان دارد یک منبع نسبتا کاملی برای آن تعریف کرده باشم. شایان ذکر است، این کتاب خالی از اشکال نخواهد بود، لذا اگر در جایی از کتاب مشکلی مشاهده کردید، آن را به بنده ارجاع دهید که در وب سایت خود آنها را گوش زد کنم و یا اگر قصد داشتم در آینده متن این کتاب را به‌روزرسانی کنم، بتوانم کتابی هرچند مختصر و مفید و آری از مشکلات فنی و ویراستی به جامع پژوهشگران ایران ارائه بدهم.

دانلود: دریافت

حجم: 7.02 مگابایت