خیلی از افراد گوناگون به من پیام می‌دهند و در مورد نوشتن و ترجمه کتب تخصصی و حتی عمومی سوال می‌پرسند. تصور آنها هم این هست که بنده با نوشتن و ترجمه همین چندتا کتاب ساده مثلا کلی پول به جیب زدم و بارم رو بستم.

دوستان عزیز، در نوشتن و ترجمه کتب تخصصی و عمومی هیچ سود مالی وجود ندارد. بنده به عنوان کسی که بیش از 10 تا کتاب ترجمه و تالیف کردم، هزار تومان در آمد به دست نیاوردم. دقت کنید به این حرف، بنده از نوشتن تمامی این کتاب‌ها هزار تومان هم به دست نیاوردم، جز یک مورد که ترجمه کتاب تخصصی را به سفارش یکی از دوستان با مبلغ 300 هزار تومان انجام دادم که بعدها از انجام آن هم بسیار بسیار پشیمان شدم.

شاید باور نکنید، ولی بنده هنوز حتی حق التالیف کتاب تجزیه و تحلیل بدافزار خود را از انتشارات دیباگران دریافت نکرده‌ام. خلاصه قصد دارم به شما این رو بگم، در این مدت اگر فعالیتی در زمینه ترجمه کتاب داشتم، صرفا به خاطر یک سری توهمات دوران نوجوانی بود که الان بسیار بابت تمامی آن تفکرات پشیمان هستم. چون کاری که انجام دادم نه برای خودم سودی داشت و نه برای دیگران (البته در ظاهر) سودی داشت. حتی الان متعقد هستم، ترجمه کتاب خیانت به علم و توسعه علم در کشور هست. در این باره به زودی یک مقاله یا ویدیو تولید خواهم کرد و توضیح خواهم داد که علم ترجمه‌ای مانند سرطان برای رشد این مملکت هست.

با این حال، دوستانی که قرار هست در این زمینه فعالیت کنند، یعنی کتاب ترجمه و تالیف کنند، آگاه باشید که در این مسیر کوچکترین سودی براتون وجود ندارد. کار ترجمه و کلا نوشتن هم بسیار سخت هست و هم اینکه بعد از ترجمه هر کتاب باید آماده زخم زبان‌های بسیاری از انسان‌های دیگر باشید.

شاید حتی باورش برای شما سخت باشد، من همین چند وقت پیش متوجه شدم یکی از اساتید دانشگاه بردسیر که در واقع عضو هیت علمی این دانشگاه هم هست، کتاب تحلیل بدافزار من را به نام خودش بدون ذکر کوچکترین نامی از بنده انتشار داده است. من کجا می‌تونم الان از این مصیبت سیانور سر بکشم؟ خود این موضوع به تنهایی، شب و روز من را تبدیل به جهنم کرد. ولی از این مردک بی خاصیت هم گذشتم و این خیانت علمی را سپردم به خدا تا خودش جبران کند.

حتی به شما این نکته را هم بگویم، نوشتن کتاب به زبان فارسی حتی رزومه تحصیلی هم به حساب نمیاد. لذا این را هم در نظر داشته باشید که دچار توهم نشوید. فکر نکنید با نوشتن و ترجمه کتاب به زبان فارسی، فردا روز در دانشگاه ام آی تی را بر روی شما باز خواهند کرد. 

میلاد کهساری الهادی

شنبه 11 آذر 96