سامانه کنترل صنعتی[1] یک اصطلاح عمومی است که شامل انواع مختلفی از سامانه‌های کنترلی و ابزار مربوطه برای کنترل فرایندهای صنعتی می‌باشد. سامانه‌های کنترل صنعتی امروزه کاربرد بسیار زیادی دارند و در بخش‌های بسیار حساس (Critical) مانند پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها، سایت‌های نظامی، کارخانه‌ها و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وقتی ما در مورد سامانه‌های کنترل صنعتی صحبت می‌کنیم این سامانه‌ها دارای مولفه‌های مهمی از قبیل سامانه‌های نظارتی، کنترلی (PLC) و نرم‌افزاری (سامانهعامل بلادرنگ، شبکه‌بندی) و ... می‌شوند که مسئله امنیت (حفظ یکپارچگی) آنها برای حفظ امنیت تولیدات صنعتی بسیار مهم و حیاتی هست.

به هر صورت، یکی از مباحثی که برای تمامی کشورها بسیار مهم و حیاتی است، مبحث امنیت سامانه‌های کامپیوتری و صنعتی می‌باشد. اما چرا باید به امنیت سامانه‌های صنعتی و کامپیوتری اهمیت بدهیم؟ دلیل بسیار واضح است. الخصوص برای افرادی که در کشور ایران زندگی می‌کنند.

دیگر مانند گذشته جنگ و نبردهای نظامی در جبه‌ها صورت نمی‌گیرد، امروزه مرز جنگ‌های انسانی به صنعت الکترونیک، کامپیوتر و حتی فرهنگی رسیده است. نمونه این حمله را چند وقت پیش کشور ایران با ویروس استاکس‌نت تجربه کرد و این موضوع گواه این بود که بیش از گذشته باید به مباحث امنیت سامانه‌های زیرساخت صنعتی اهمیت داد.

اما باید چه کاری انجام دهیم تا بتوانیم در این نبردهای الکترونیکی بر دشمنان خود غلبه کنیم؟ متاسفانه کشورهایی مانند آلمان، آمریکا، چین، فرانسه، ایتالیا، روسیه و الخصوص اسرائیل دانش بسیار غنی در زمینه امنیت و طراحی سامانه‌های صنعتی و کامپیوتری دارند. کافیست فقط در مورد پروژه‌هایی که دانشگاه‌های موجود در این کشورها انجام می‌دهند تحقیق و پژوهشی انجام بدهید، با مطالعه این پژوهش‌ها به راحتی تفاوت را متوجه خواهید شد.

اما دلیل اینکه آن‌ها در این صنعت به همچین قدرتی رسیده‌اند چیزی جزء سرمایه‌گذاری، مدیریت درست نوابغ و اشتراک تجربه‌های علمی خود نبوده است، چیزی که متاسفانه در کشور ما وجود ندارد و همواره با رفتن نوابغ علمی هم وضعیت بدتر و بدتر می‌شود. به هر صورت، در این دوره، ما به امنیت سامانه‌های صنعتی از منظر نرم‌افزار، سخت‌افزار و معماری شبکه خواهیم پرداخت و موارد زیر را مورد بررسی قرار خواهیم داد.


دانلود فایل دوره: دریافت

ویدیوی معرفی دوره: مشاهده

[1] Industrial Control System