#  سوال پرسیده شده در گروه خصوصی پژوهشگران امنیت:


سلام استاد، سر کلاس مباحث پیشرفته امنیت سامانه، در مورد حمله بدافزارهای صنعتی مثل استاکس‌نت و بلک انرژی صحبت کردید که من متوجه نشدم چطور میشه یک بدافزار اولا وارد ساختار شبکه‌های ایزوله شود و در نهایت بتواند به کنترلر آسیب برساند. البته ببخشید من به جلسه دیر رسیدم، اما اگر ممکن است این مورد را توضیح بدهید. متشکرم استاد بابت زحماتی که می‌کشید.


@ پاسخ (@KnightLightning):


سلام، خواهش می‌کنم. البته من استاد نیستم و صرفا در آن دوره مربی حل تمرین بودم. با این حال، اجازه بدهید این داستان داداچمون استاکس نت را یک بار هم شده است، من کامل توضیح بدهم (تا حد درکیات خودم). گرچه در این مورد، در دوره امنیت سامانه‌های صنعتی و شخصی کامل صحبت می‌کنم. 


در مورد مسئله نفوذ به ساختارهای ایزوله کلیپ بنده را بر روی آپارات مشاهده کنید، این موارد زیاد بحث شده است. 


ببینید، کلا اولین الویت تو سامانه‌های صنعتی سرعت و دقت تصمیم‌گیری و اندازه‌گیری و واکنش سریع به رخدادها است، چون کوچکترین دیلی تو در این ساختارها ممکن است، یک فاجعه به بار بیارد (که در مورد پروسه کنترل و اهمیت آن بسیار صحبت کردم و حتی چندین دمو هم نشان دادم، مبتنی بر کنترلرهای کینس و آمرون و زیمنس). 


برای همین همیشه اولین چیزی که تو سامانه‌های کنترل صنعتی در گذشته به آن اهمیت داده می‌شد، مسئله سرعت و پرفورمنس عملیاتی بود. به همین دلیل هم این سامانه‌ها دارای مکانیزم‌های امنیتی خیلی جدی در سطح سیستم‌عامل و سخت‌افزار نبودند. یک سرریز بافر معادل اجرای کد از راه دور و ترکوندن آن‌ها بود. (کنفرانس دکتر عباسی را در بلک هت اروپا مشاهده کنید)


بعد سال 2010 که ماجرای استاکس‌نت پیش آمد، بحث امنیت این سامانه‌ها هم اهمیت پیدا کرد، چون یک سری افراد دیدند که یک بدافزار می‌تواند یک ساختار اتمی را به زیر بکشد و میلیاردها دلار هزینه‌زایی کند (در کیس ایران، بیش از 1000 سانتریفیوژ را نابود کرد).


آن موقع وقتی دیدن یک بدافزار با حمله به ورکستشین (پراگرمر) – سامانه‌ای که بر روی آن WinCC نصب شده بود، و هوک کردن مجموعه‌ای از توابع ویندوزی فایل‌های s7p را آلوده کند و در نهایت با دستکاری پارامترها می‌تواند پروسه کنترل (لاجیک کنترلر زیمنس) را تغییر بدهد و در نتیجه این بدافزار موجب شود که دیوایس پرپر شود.


در کیس ایران، سانتریفیوژهای IR که توسعه داده شده مبتنی بر سانتریفیوژهای مدل P1 پاکستان بودند، هدف قرار گرفتند، اگرچه برای طراحی پیلود حمله به طرح داخلی این سانتریفیوژها نیاز داشتند که گویا طرح داخلی آنها با هدف قرار دادن پارتنر دانمارکی، لو رفته بود یا هم یک نفوذی اطلاعات را داده بود که من این را نمی دانم - دوستم ندارم بدانم. 


خلاصه این بدافزار با دستکاری لاجیک کنترلر زیمنس موجب افزایش سرعت اسپین سانتریفوژ و در نتیجه به دلیل سرعت بالا موجب نابودی آن می‌شد. صلوات.


الان مدت خیلی کوتاهی هست که روی حوزه امنیت سامانه‌های صنعتی، کار به صورت جدی صورت می‌گیرد. ولی خب کلی چالش وجود دارد که باید حل شود. 


از قبیل اینکه چون در این محیط‌ها سرعت و پرفورمنس اهمیت بسیار بالایی دارد، هر مکانیزم امنیتی بخواهد روی این سیستم‌ها اجرا شود، نباید در سرعت و پرفورمنس این سامانه‌ها هزینه‌زایی کند (خود این یک ابر چالش است). 


این هم البته دلیلی بود که من در آن جلسه گفتم کپی کردن سامانه تشخیص و ممانعت از نفوذ BRO روی یک سخت‌افزار و معرفی یک UTM بومی مبتنی بر عملکرد آن کار بی‌نتیجه‌ای بود.


اما این بدافزار چطور می‌توانست یک ساختار به آن عظمت را مورد هدف قرار بدهد؟ این مورد را می‌توانید در کلیپ چهارم ماژول هشت دوره امنیت ICS مشاهده کنید که البته برای شما و مابقی افرادی که در آن کلاس حضور داشتند به صورت رایگان ارسال خواهد شد.

 

یک نکته دیگر، پروتکل‌های شبکه‌ای هم که وجود دارند مثل DNP3 و... اصلا با تفکرات امنیتی دیولوپ نشدند و عموما یک مسئله‌ای که متخصصین با آن تو شبکه‌های صنعتی رو به رو هستند، پروتکل‌هایی است که هیچ اصول امنیتی در طراحی آن‌ها رعایت نشده است. مثلا ارتباط بین ماشین‌ها توی شبکه کاملا رمزنگاری نشده هستند و یک مهاجم راحت می‌تواند mitm کند و پاکت‌ها را دستکاری کرده و در نهایت پروسه کنترل رو به فنا بدهد.


یکی از پژوهش هایی هم که آرش دارد بر روی آن کار می کند، پورت کردن پروتکل TLS به سیستم های صنعتی هست به شکلی که هزینه زایی برای سامانه نکند. خوبی پورت کردن پروتکل TLS به سیستم های صنعتی اینه که تهدید حملات MITM و تو شبکه پایین میاره و این کمک می کنه پروسه کنترل در مقابل حملات شبکه مسون شود.


توضیحات اگر مشکل داشت، خودتان اصلاح کنید (سواد من در همین حد بود).


سانتریفیوژ


مکانیزم حمله

بدافزار استاکس نت

استقرار بدافزار


کانال تلگرام @@CybersecurityWithMilad

در دوره امنیت سامانه های صنعتی بنده ثبت نام کنید: http://cephalexin.blog.ir/post/20