تقریبا چند سالی است که برخی از افراد در جاهای مختلف مدعی شده‌اند که آنها افرادی بوده‌اند که پهپاد RQ 170 را مورد نفوذ قرار داده بوده‌اند و برای خود شهرتی از این راه کسب کرده‌اند از دکتر قلابی‌ها بگیرید تا برخی از افراد متوهم که معلوم نیست در کدام جهان در حال زندگی هستند.

در این مقاله قصد دارم، در این باره مطلبی بنویسم و تا حد ممکن این مسئله را توضیح بدهم و شفاف‌سازی کنم که شخصی مدعی نشود که او این پهپاد را مورد نفوذ قرار داده است. در هر حال، همواره بهترین راه جلوگیری از همچین حرف‌هایی، شفاف‌سازی علمی مسائل است. اگر چه هر شخصی که کم‌ترین دانش و شعور را در مورد مباحث نظامی و امنیتی داشته باشد، این درک را خواهد داشت که نشر چنین اطلاعاتی چه مجازاتی دارد، چه برسد که در منظر عموم ظاهر شوی و مدعی نفوذ به همچین ساختاری هم باشید. آن هم در ساختار امنیتی و نظامی ایران که ورود با پای خودت است، ولی خروج از آن کار خدا است لذا ساختار کشور به شدت امنیتی است. سر همچین مسائلی هم با کسی شوخی ندارند. البته در همه جای دنیا همین است فقط منحصر ایران نیست.

بگذارید بحث را از پایه شروع کنیم و کم کم این داستان را شفاف‌سازی کنیم. ببینید دوستان این پهپاد که ما آن را به عنوان لاکهید مارتین آرکیو ۱۷۰ سنتینل یا همان Lockheed Martin RQ-170 Sentinel می‌شناسیم، یک هواپیمای بدون سرنشین خیلی خوفناک برای جمع‌آوری اطلاعات (Information Gathering) است که شرکت لاکهید مارتین آن را ساخته است (با محصولات این شرکت که آشنایی دارید؟ می‌دانید که نام این شرکت همواره در کنار فناوری‌های روی لبه می‌آید؟ این شرکت سایپا و ایران خودرو نیست.) و توسط نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در جنگ افغانستان مورد استفاده قرار گرفته بود. به این نکته دقت کنید، هر محصولی توسط نیروی هوایی ایالات متحده مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، مگر اینکه هزار خان رستم را رد کرده باشد.

این هواپیما، رادارگریز بوده و دارای ابزارهای شناسایی می‌باشد از پهپادهای هم خانواده این نوع پهباد MQ170  است که قابلیت حمل مهمات را داراست، اگرچه پهپاد RQ170 بیشتر به عنوان ابزاری برای جاسوسی (Spy) و شناسایی (Reconnisance) استفاده می‌شود. از آنجایی هم که در این محصول لاکهید مارتین از فناوری‌هایی استفاده شده است که آن فناوری‌ها در هواپیماهای بی-۲ و جنگنده اف-۳۵ لایتنینگ ۲ بوده است، دارای اهمیت فراون از منظر نظامی و محرمانگی فناوری هم می‌باشد.

اما از این حرف‌های کلیشه‌ای بگذریم، مقداری بگذارید در مورد ساختار این هواپیما به شما اطلاعات بدهم و یک چندتا خاطره شیرین هم برای شما تعریف کنم که هر حرفی را در ایران شنیدید، باور نکنید، اینجا کلا بعضیا حرف زیاد می‌زنند.

به هر حال، یکی از مواردی که برای تشخیص دروغگوها مفید است، پرسیدن این سوال است: جناب هکر پهپادهای ایالات متحده آمریکا، لطفا بگوید این پهپاد دارای چه کامپوننتهایی است؟ اگر جواب این پاسخ را صحیح داد، می‌توان امیدوار بود که کارهایی پس انجام داده است، اما اگر در پاسخ به این سوال چرند و پرند گفت، بدانید بویی از نفوذ نبرده است. چون مرحله اول بهرهبرداری از آسیب‌پذیری‌های UAV (یا اصلا هر چیزی)، آشنایی با ساختار این تجهیزات پیچیده و محیط عملیاتی آن‌ها است. به قول یک بنده خدایی، تو این مملکت دو نفر پیدا نشدند که بتواند یک کد بنویسند که اطلاعات را از مدیایی مانند حرارت نشت بدهد، بعد برخی افراد مدعی هک پهپاد می‌شوند (استغفرالله).

این پهپاد چندین بخش بسیار مهم دارد، از قبیل قسمت ناوبری آن که با کمک GPS کار می‌کند، بالعکس پهپادهای روسیه که از گلوناس استفاده می‌کنند. مورد دیگر وجود سامانه‌عامل VxWorks بر روی این پهپاد است. مورد بعدی، پروتکل‌های ارتباطی LOS و SATCOM برای برقراری ارتباط پهپاد با مراکز کنترل آن است. مورد دیگر ساختار آئرودینامیکی آن است که آلیاژ به کار رفته به شکلی است که رادارهای معمولی توانایی شناسایی آن را ندارند. 

مورد بعدی سامانه جنگ الکترونیک BAE Systems و رافائل بر روی این پهپاد است که تا حدود زیادی از این پهپاد در جنگ‌های الکترونیکی محافظت می‌کند. مورد بعدی سنسورهای موجود مانند INS روی این پهپاد هستند. مورد بعدی سیستم اوینیکز این پهپاد است که مسئول دریافت فرامین کنترلی برای موتور، فلپ‌ها، استبلایزر و غیره است. مورد بعدی رول‌های کنترلی این پهپاد هستند که در صورت رخ دادن هر اتفاقی برای پهپاد، این پهپاد به صورت خودکار به کمک سامانه ناوبری خود به پایگاهی که از آن بلند شده است، بازگشت می‌کند.

این موارد را گفتم تا بدانید نفوذ به این ساختارها کار ساده‌ای نیست که یک نفر بنشیند پشت یک کامپیوتر بعد بگوید اوه مای گاد، اوه مای لرد، اوه ما فلان، من توانستم پهپاد RQ170 نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا را مورد نفوذ قرار بدهم، بعد باهاش یک سر دور دور کند و آن را بنشاند زمین و مدال افتخار بگیرد. ذکر این نکات، به خودی خود خنده‌دار نیست؟ یک فرمول ساده انتگرال را می‌گذاریم جلوی بعضیا، آب روغن قاطی می‌کنند و در ادامه یاتاقان میزنند، بعد مدعی هک پهپاد RQ170 می‌شوند.

در هر صورت، پس از حضور نیروهای فرامنطقه‌ای و به خصوص آمریکایی در جریان جنگ‌های عراق و افغانستان در منطقه غرب آسیا و به ویژه در مرزهای ایران، پرواز هواپیماها و پهپادهای جاسوسی و شناسایی آمریکایی‌ها در منطقه و اطراف مرزهای ایران و سایر کشورهای منطقه افزایش چشمگیری به خود گرفته بود.

در آن برهه گزارشاتی که از پرواز این پهپادها در سلسله مراتب نظامی به محضر فرماندهان می‌رسید، موجب شد تا تاکیدات فراوانی برای ضرورت رصد و مقابله با این پرنده‌های بدون سرنشین داشته باشند. بر همین اساس، یگان‌های پدافند هوایی و جنگ الکترونیک نیروهای مسلح ماموریت می‌یابند تا هرگونه پرواز هواپیماهای نیروهای فرامنطقه‌ای از پایگاه‌ها و ناوهای  آنان در کشورها و آب‌های منطقه را به دقت رصد کنند. خلاصه در 13 آذر ماه سال 1390، پهپاد RQ-170 در مرزهای شمال شرقی ایران توسط نیروهای پدافند هوایی نیروی هوافضای سپاه کپچر شد.

بعد کپچر این پهپاد پایگاه‌های خبری مدعی مسائل مختلفی شدند، از قبیل اینکه متخصصان روس و چینی در به دام انداختن این پهپاد به ایرانی‌ها کمک کردند که حرف مفت بود، تا ایجاد اختلال در سامانه ناوبری جهانی و سپس نفوذ به سامانه هدایتگر پهپاد و در نهایت کنترل کامل پهپاد که برخی از این ادعاها بودند. خود آمریکا هم که گفته بود هواپیما بر اثر نقص فنی سقوط کرده ‌است. اسرائیل هم که می‌گفت، همه این‌ها دروغ می‌گویند، ایران آن را با موشک زده است و یک ماکت از آن ساخته است.

اما از این‌ها بگذریم و مقداری در مورد سامانه ناوبری این پهپاد صحبت کنیم، چون برخی از افراد فکر می‌کنند، پهپاد RQ170 مانند پهپادهای ایرانی با فرکانس‌های رادیویی کنترل می‌شوند.

در حالت کلی، هدایت پهپاد RQ170 با بهره‌گیری از خط ارتباط پایدار ۲۵۶ بیتی با ماهواره انجام می‌پذیرد که توسط کدی ۱۰ یا ۱۱ رقمی محافظت می‌شود. اما خود این ارتباط می‌تواند بسیار آسیب‌پذیر باشد، چرا که اولاً ممکن است کاربر هدایت‌کننده پهپاد اشتباه کند و همچنین قطع ارتباط ماهواره‌ای هرچند برای مدتی کوتاه بارها دیده شده‌است. همچنین می‌توان با ارسال پارازیت در منطقه سامانه موقعیت‌یاب جهانی را مختل کرد. همین مدت کوتاه برای از دست رفتن کنترل پهپاد و سقوط آن کافی است.

همچنین با مطالعه Specification این پهپاد در منابع ارائه شده توسط لاکهید مارتین و کارشناسان نظامی متوجه خواهید شد که در این هواپیما قابلیتی پیش‌بینی شده‌است تا در صورت افتادن به دست دشمن، خودش را منفجر کند، و نیفتادن این اتفاق می‌تواند نقص فنی باشد. زیرا هرگونه رمز گشایی باعث انفجار این پهپاد خواهد شد. زیرا فقط یک کانکشن برای ارتباط با این پهپاد طراحی شده‌است؛ و قطع ارتباط به معنی فشردن دکمه انفجار است.

خب تا به اینجا کافی است، ادامه این مسئله را در مقاله بعدی بیشتر توضیح خواهم داد. با خواندن مقاله بعدی، شما هم می توانید مدعی هک پهپاد RQ170 شوید و برای خود شهرتی برهم بزنید.