#  سوال پرسیده شده در گروه خصوصی پژوهشگران امنیت:


شما در یکی از کلیپ‌های متاسپلویت که در مورد پورت کردن اکسپلویت Eternalblue و پیلودهای مختلف متاسپلویت صحبت می‌کردید، من تفاوت بین Bind Shell و Reverse Shell رو خیلی خوب متوجه نشدم، نفهمیدم چه مواقعی باید این پیلودها استفاده کنیم. این موارد را توضیح بدید. باز هم ازتون بابت ویدیوها، فایل‌های متنی آموزشی و زحماتی که کشیدید... تشکر می‌کنم. پیروز و موفق باشید.


@ پاسخ اول (@KnightLightning):


سلام، خواهش می‌کنم. همانطور که در آن مجموعه از ویدیوهای وب‌آموز مسائل مربوط به پیلودهای متاسپلویت و انواع پیلودها و شلکدها را تشریح کردم (پیلودهای این‌لاین، استیج و استجر و ...)، گفتم در حالت کلی و به صورت خلاصه بین پیلودهای Bind Shell و Reverse Shell یک تفاوت وجود دارد و آن هم نحوه برقراری ارتباط با سیستم مهاجم بعد از عمل اکسپلویت یا بهره‌برداری از یک آسیب‌پذیری است (البته از نگاهی کاملا سطحی با محوریت پنتست). 


سناریویی را در نظر بگیرید که شما به صورت مستقیم نمی‌توانید با ماشین قربانی (به دلیل وجود سامانه فایروال یا IDS یا حالا هر چیزی) ارتباط برقرار کنید، در این صورت چطور می‌توانید ماشین قربانی را مورد نفوذ قرار بدهید (حتی با فرض اکسپلویت‌پذیری سیستم)؟ 


در این شرایط مهاجم از پیلودهای Reverse TCP استفاده می‌کند که در آن یک پورت بر روی ماشین مهاجم (Attacker) بر روی حالت شنود (Open and Listening) قرار می‌گیرد، سپس وقتی عمل اکسپلویتینگ موفقیت‌آمیز بود، ماشین قربانی با ماشین مهاجم ارتباط برقرار می‌کند. 


در حالت بعد اگر امکان برقراری ارتباط به صورت مستقیم با ماشین قربانی توسط مهاجم وجود داشته باشد، در آن شرایط مهاجم از نوع پیلود Bind Shell استفاده می‌کند، که در آن یک پورت بر روی ماشین قربانی بر روی حالت Open and Listening قرار می‌گیرد، مثلا پورت 4444 و سپس مهاجم با تلنت کردن به آن پورت می‌تواند از سیستم قربانی دسترسی بگیرید یا با آن ارتباط برقرار کند. 


در ادامه برخی از تصاویر مربوط به این موضوع را قرار خواهم داد، تا بهتر مسئله را درک کنید. این کلیات تفاوت این دو پیلود است که به صورت ساده و خلاصه توضیح دادم که متوجه کلیات مفاد آموزشی ارائه شده در آن مجموعه از ویدیوهای وب‌آموز شوید. موفق باشید.

تصویر 1: وضعیت پورتهای سیستم قبل از حمله

تصویر 2: اجرا شدن پیلود Reverse Shell و برقراری ارتباط 

تصویر 3: وضعیت پورتهای سیستم بعد از حمله

عضو کانال تلگرام بنده شوید: @CybersecurityWithMilad

در دوره امنیت سامانه های صنعتی بنده ثبت نام کنید: http://cephalexin.blog.ir/post/20