پرنده هدایت‌پذیر از راه دور یا پَهپاد که به آن وسیله هوایی بدون سرنشین نیز گفته می‌شود، نوعی وسیله هوایی هدایت‌پذیر از راه دور است.

کنترل پهپاد بدون استفاده از انسان در درون آن صورت می‌گیرد. اگر چه انسان نیز می‌تواند به عنوان محموله در آن باشد. این وسیله پرنده از نیروهای ایرودینامیکی برای پرواز در مسیر دلخواه استفاده می‌کند. 

پهپادها یا بوسیله کنترل از راه دور یا با برنامه‌های پیش پروازی ریخته شده از قبل یا با سامانه‌های خودکار دینامیک هدایت می‌شوند. 

پهپادها در حال حاضر در برنامه‌های نظامی که شامل جاسوسی، حملات انتحاری، حمله موشکی و بمباران می‌شود فعالیت می‌کنند. 

این هواپیماها همچنین در برنامه‌های غیرنظامی مانند عملیات امداد و نجات، خاموش کردن آتش‌سوزی‌ها در جایی که پرواز برای خلبان خطر دارد، کنترل پلیس در ناآرامی‌ها و اغتشاشات، مرزبانی و شناسایی بیشتر حوادث غیرمترقبه طبیعی، خنثی کردن مین یا تحویل بسته استفاده می‌شوند.

بیشترین سرمایه‌گذاری در جهان در زمینه ساخت و تجهیز پهپادها را وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا انجام داده‌است؛ به طوری که بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵ حدود ۳ میلیارد دلار هزینه برای طراحی ساخت و تجهیز پهپادها هزینه کرده‌است. حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ باعث شد تا دولت آمریکا بودجه بیشتری را به طراحی و ساخت و تجهیز پهپادها اختصاص دهد. ارزش این صنعت در سال ۲۰۲۰، ۱۲۷ میلیارد دلار می‌شود.

در این ارائه، دوست عزیزم وحید بهزادان در دانشگاه کانزاس آمریکا (دانشگاهی که پروفسور ملائک از آن فارق التحصیل شده است – شخصیت پروفسور ملائک بسیار مورد علاقه من هستش) درباره امنیت سامانه‌های پروازی بدون سرنشین (پهبادها - Drone) و فناوری‌های ضد پهپاد (اخلاگر) صحبت می‌کند. 

در این ارائه وحید ابتدا درباره هواپیماها بدون سرنشین و همچنین کاربردهای امروزی آن در صنعت نظامی (به کارگیری آن‌ها توسط ارتش آمریکا در عراق و...)، جمع‌آوری و نظارت اینتلیجنس، و مباحث اقتصادی (نقل و انتقالات تجهیزات و کالا و...) و... صحبت می‌کند.

در گام بعد به تعریف سامانه‌های هدایت‌پذیر از راه دور (UAS) و همچنین پرنده هدایت‌پذیر از راه دور (UAV) پرداخته و ساختار امنیتی و شرایط نفوذپذیری آن‌ها (رمزنگاری ارتباطات ویدیو، هک دستگاه‌های کنترلری – مقایسه حمله به Creech Air Force Base با حمله استاکس‌نت به تاسیسات اتمی ایران- و ...) بحث و گفتگو می‌کند. 

سپس در نهایت وحید به مسئله کپچر کردن پهپاد RQ170 توسط ایران خواهد پرداخت. خلاصه اینکه این ویدیو جذاب را از دست ندهید که سرشار از مباحث علمی جدید است.

واقعا خوشحالم که دوستان خودم را در این سطح مشاهده می‌کنم، انشالله هر روز موفقیت بیشتر شماها را شخصا شاهد باشم و تک تک شماها را در بهترین پوزیشن‌های علمی مشاهده کنم. انشالله.


لینک مشاهده کلیپ: https://www.aparat.com/v/bVFTt