سیستم کنترل صنعتی(Industrial control system به شکل محفف ICS) یک اصطلاح عمومی است که شامل انواع مختلفی از سامانه‌های کنترلی و ابزار مربوطه برای کنترل فرایندهای صنعتی می‌باشد. 

سامانه‌های کنترل صنعتی امروزه کاربرد بسیار زیادی دارند و در بخش‌های بسیار حساس (Critical) مانند پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها، سایت‌های نظامی، کارخانه‌ها و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

وقتی ما در مورد سامانه‌های کنترل صنعتی صحبت می‌کنیم این سامانه‌ها دارای مولفه‌های مهمی از قبیل سامانه‌های نظارتی، کنترلی (PLC) و نرم‌افزاری (سامانه عامل بلادرنگ، شبکه‌بندی) و ... می‌شوند که مسئله امنیت (حفظ یکپارچگی) آنها برای حفظ امنیت تولیدات صنعتی بسیار مهم و حیاتی هست.

چند سال پیش به لطف آقای علی عباسی بنده توانستم تز ایشان که درباره امنیت تجهیزات کنترلی بود را ترجمه کنم و وارد این دنیای بسیار جذاب شوم. همچنین مقاله ایشان که درباره حملات پین کنترل هم بود را تبدیل به کلیپ کردم و درباره آن در حد توان و سواد بسیار اندک خودم توضحیاتی دادم (در چندین سمینار-کنفرانس هم درباره این تحقیق صحبت داشتم). 

اما این بار یک پژوهش دیگر از علی معرفی می‌کنم که مفاد آن را در کنفرانس S4X ارائه کردند. این ویدیو به زبان انگلیسی است، اما توسیعه می‌کنم اگر توانایی زبان بالایی دارید از مفاد این کنفرانس استفاده ببرید.

در این کنفرانس ابتدا علی درباره ساختار سامانه‌های کنترل صنعتی صحبت می‌کند و مولفه‌های موجود در آن را معرفی و تشریح می‌کند و همچنین به این مسائله می‌پردازد که چگونه یک شخص می‌تواند از شبکه چنین ساختاری دسترسی بگیرد. 

در گام بعد علی به مسئله کنترل پروسه در سامانه‌های کنترل صنعتی، امنیت سامانه‌های عامل توکار (Embedded)، اکسپلویت‌پذیری این سامانه‌ها و همچنین سازوکارهای محافظتی در مقابل این حملات  می‌پردازد. این ویدیو کنفرانس جالب را از دست ندهید. 

اینجا باید از علی برای تمامی زحماتی که برای من کشید، هم تشکر کنم، اگر ایشان من (و امثال من) را در حوزه امنیت راهنمایی نمی‌کردند، هیچگاه شاید درصدی از این مطالب را به صورت اصولی متوجه نمی‌شدیم (و هنوز در حال دیفیس بازی بودیم). 

متشکرم و امیدوارم هر روز شاهد موفقیت بیشتر شما و تمامی افرادی باشم (تنها کاری که می‌توانم انجام بدهم، تشکر است.) که برای توسعه علم تلاش می‌کنند و دانش خودشان را بدون هیچ منتی در اختیار دیگران قرار می‌دهند. 


لینک: دانلود مستقیم