یکی از مباحثی که برای تمامی کشورها بسیار مهم و حیاتی است، مبحث امنیت سیستم‌های کامپیوتری و صنعتی می‌باشد. اما چرا باید به امنیت سیستم‌های صنعتی و کامپیوتری اهمیت بدهیم؟ دلیل بسیار واضح است. الخصوص برای افرادی که در کشور ایران زندگی می‌کنند. 

دیگر مانند گذشته جنگ و نبردهای نظامی در جبه‌ها صورت نمی‌گیرد، امروزه مرز جنگ‌های انسانی به صنعت الکترونیک، کامپیوتر و حتی فرهنگی رسیده است. 

نمونه این حمله را چند وقت پیش کشور ایران با ویروس استاکس‌نت تجربه کرد و این موضوع گواه این بود که بیش از گذشته باید به مباحث امنیت سیستم‌های زیرساخت صنعتی اهمیت داد. 

اما باید چه کاری انجام دهیم تا بتوانیم در این نبردهای الکترونیکی بر دشمنان خود غلبه کنیم؟ متاسفانه کشورهایی مانند آلمان، آمریکا، چین، فرانسه، ایتالیا، روسیه و الخصوص اسرائیل دانش بسیار غنی در زمینه امنیت و طراحی سیستم‌های صنعتی و کامپیوتری دارند. به‌طوری که اصلا توانایی توصیف قدرت آنها الخصوص اسرائیلی‌ها را ندارم. 

کافیست فقط در مورد پروژه‌هایی که دانشگاه‌های موجود در این کشورها انجام می‌دهند تحقیق و پژوهشی انجام بدهید، با مطالعه این پژوهش‌ها به راحتی تفاوت را متوجه خواهید شد. 

اما دلیل اینکه آن‌ها در این صنعت به همچین قدرتی رسیده‌اند چیزی جزء سرمایه‌گذاری، مدیریت درست نوابغ و اشتراک تجربه‌های علمی خود نبوده است، چیزی که متاسفانه در کشور ما وجود ندارد و همواره با رفتن نوابغ علمی هم وضعیت بدتر و بدتر می‌شود. 

به هر حال بنده تصمیم گرفتم برای شروع پایان نامه ارشد دوست عزیزم علی عباسی که در دانشگاه Tsinghua، کشور چین ارائه کرده بود را به زبان پارسی روان ترجمه کرده و در نهایت در اختیار پژوهشگران ایرانی قرار بدهم. 


دریافت